• Over ons
  • Team
  • Van onze lezers
  • Abonneren
  • Contact
  • Samenwerken
  • Adverteren
dinsdag 8 juli 2025
Lekker Tafelen
  • Log in
  • Registreren
  • Weekmenu
  • Ingrediënten
    • Aardappels
    • Groenten
    • Fruit
    • Vlees
    • Vis
    • Kaas
    • Zuivel
    • Eieren
  • Recepten
    • Ontbijt
    • Bakken
    • Lunch
    • Salade
    • Soep
    • Ragout
    • Pannenkoeken
    • Pizza
    • Saus
      • Jam en chutney
    • Tussendoortje
    • Hoofdgerecht
      • Ovenschotels
      • Quiche
      • Pastagerechten
      • Visgerechten
      • Vleesgerechten
      • Curry
      • Stamppot
      • Stoofschotel
      • Rijstgerechten
      • Wokken
      • Spatzle
    • Voorgerechten
    • Bijgerechten
    • Nagerechten
    • Hapjes
    • Drankjes
  • Wijn
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • Weekmenu
  • Ingrediënten
    • Aardappels
    • Groenten
    • Fruit
    • Vlees
    • Vis
    • Kaas
    • Zuivel
    • Eieren
  • Recepten
    • Ontbijt
    • Bakken
    • Lunch
    • Salade
    • Soep
    • Ragout
    • Pannenkoeken
    • Pizza
    • Saus
      • Jam en chutney
    • Tussendoortje
    • Hoofdgerecht
      • Ovenschotels
      • Quiche
      • Pastagerechten
      • Visgerechten
      • Vleesgerechten
      • Curry
      • Stamppot
      • Stoofschotel
      • Rijstgerechten
      • Wokken
      • Spatzle
    • Voorgerechten
    • Bijgerechten
    • Nagerechten
    • Hapjes
    • Drankjes
  • Wijn
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
Lekker Tafelen
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
Home Kookschool

Marineren; dat voegt iets toe aan je product!

Waarom je zelf het vlees zou moeten marineren

Redactie door Redactie
in Kookschool
0
0
Marineren recepten en tips vlees en vis

Marineren; dat voegt iets toe aan je product! – Marineren is het op smaak brengen van een product. Ja, dat kennen we toch allemaal. Gemarineerde speklappen en zo meer. Klopt, zo doet je slager dat. Maar marineer je ook wel eens zelf? Nee, dat is bewerkelijk, moet je niet doen! Nou, misschien gaat dit artikel je overtuigen.

Eigenlijk is marineren het product aanpassen aan je eigen smaak. Natuurlijk zijn daarbij een aantal basisprincipes van toepassing. Als je echter die basisprincipes eenmaal kent, is er niets leuker en smakelijker dan het zelf marineren van vlees, vis, kip of groenten.

Belangrijk is dat je weet wat je nu eigenlijk aan het doen bent. Een marinade bestaat (bijna) altijd uit een combinatie van verschillende vloeistoffen en kruiden. Olie kom je veel tegen in marinades. Vooral omdat olie er voor zorgt dat de marinade ook echt hecht aan je product. Daarnaast zijn wijn en azijn veel voorkomende marinade ingrediënten.

Marineren hoeft niet! Een product, als je tenminste kwaliteit gekocht hebt, heeft altijd al smaak van zichzelf. Het is dan ook heel belangrijk dat je de marinades met beleid gebruikt. Je marinade moet iets toevoegen aan het product.

In vier stappen de belangrijkste zaken bij het marineren van jouw product.

Hoe lang moet je marineren?

Hoe lang leg ik die kip nu in de marinade? Of hoe lang laat ik rundvlees marineren. Dat kan enorm verschillen. Stelregel is, hoe zachter de structuur van het product, hoe korter je het in de marinade legt. Als je gaat marineren is het de bedoeling dat de smaken van je marinade in het product trekken. Het is dan ook logisch dat een product met een zachtere structuur (bijvoorbeeld: zalm) een marinade veel sneller zal opnemen dan wat stevigere producten (bijvoorbeeld: rundvlees of wild). Hieronder een klein overzichtje dat kan dienen als leidraad. Het is nooit bindend, want jouw smaak bepaalt.

  • Rundvlees, lamsvlees en wild gaan minimaal 5 uur in de marinade.
  • Varkensvlees, kip of kalkoen gaan minimaal 3 uur in de marinade.
  • Eend en ander gevogelte gaan 5 uur in de marinade.
  • Hele vis, of stevige vissoorten (zeeduivel) gaan 2 uur in de marinade.
  • Zachtere vissoorten, filets en steaks hebben aan 1 uur marineren vaak al genoeg.
  • Groenten en paddenstoelen maximaal 1 uur marineren.

Waarin ga je marineren?

Marineren doe je in een diepe schaal. Zorg dat de schaal net iets hoger is als de hoogte van je product. Dit voorkomt dat je de marinade verspilt. Gebruik liever geen metalen schalen, die kunnen de smaak bederven. Neem liever glas, porselein of aardewerk.

Zomaar wat producten om mee te marineren

Waarmee ga je marineren?

Marineren doe je over het algemeen met een olie. Bedenk dat je veel soorten olie kan gebruiken. Marineer je product in een olijfolie of bijvoorbeeld in een citroen- of walnootolie. Dat beïnvloedt de smaak natuurlijk behoorlijk. Daarbij gaat dan een zure vloeistof. Azijn, maar ook citrussappen kunnen hiervoor dienen. Als laatste gebruik je verse of gedroogde kruiden. Welke je hiervoor gebruikt verschilt uiteraard weer, afhankelijk welk product je wilt marineren. Een aantal gangbare combi’s:

Marineer rundvlees in olie met citroensap of azijn en gebruik laurier of tijm om smaak mee te geven. Ook zout en peper kunnen, maar probeer het te vermijden. Gebruik liever peperbolletjes in plaats van gewone peper. En realiseer je dat zout vocht aan het product onttrekt, terwijl je dat er juist in wil brengen als je gaat marineren.

Beef ribs in marinade
Lamsbout in Oosterse marinade

Marineer lamsvlees wat kruidiger. Gebruik hiervoor naast olie, ook mosterd, en smaken als koriander, ansjovis en groene peper.

Varkensvlees marineren vraagt vaak ook niet om een zuur ingrediënt. Gebruik ook hier liever wat meer pit met peper en mosterd, uiteraard met olie. Ook ketjap, zoet of zout, kan een prima ingrediënt zijn voor je marinade. Wil je kruiden gebruiken? Neem dan eens salie. Niet overal verkrijgbaar, maar heerlijk bij varkensvlees.

Kip laat zich prima marineren in citroensap, olie, knoflook en tijm. Een verrukkelijke combinatie, die de laatste tijd gelukkig steeds bekender wordt.

Bij vis kan de citroen en de olie ook prima. Kruid iets minder scherp dan bij kip. Ook bij vis kun je wat meer Oosters werken door ketjap, mosterd en soms ook rode peper te gebruiken.

Durf ook te variëren met het zuur dat je gebruikt in je marinade. Er wordt vaak azijn, of citroensap geroepen omdat iedereen dat in het keukenkastje heeft staan, maar varieer. Azijn is er in talloze soorten, en citroensap kun je vervangen door sinaasappel-, mandarijn- of limoensap. Ook het zuur van bijvoorbeeld een pot augurken (gooi je meestal toch weg) kan prima van pas komen in een marinade.

Wist je dat kiwi en ananas een stof bevatten die zorgt dat vlees malser wordt? Masseer een mooi stuk vlees maar eens in met een stuk ananas of met een halve kiwi.

Pas je marinade aan aan het seizoen. Gebruik in het voorjaar een zachte appelazijn, en in de herfst een walnoten- of truffelolie. In de winter natuurlijk de citrussappen. ’s Zomers gebruik je vooral fruit. Ananas, kiwi, maar ook de fruitige wijnen kunnen prima. Frambozenazijn is ook een echte zomerfavoriet.

Marinade moet het product ook echt binnendringen

Met de marinade wil je de smaak en structuur beïnvloeden. Geef de marinade dan ook de kans het product binnen te dringen. Zorg dat alle ingrediënten op kamertemperatuur zijn. Op kamertemperatuur trekken de smaken er beter in. Maar natuurlijk kun je de kip, vis of ander vlees geen uren buiten de koelkast laten. Masseer het vlees in op kamertemperatuur, maar zet het daarna afgedekt terug in de koelkast. Keer het regelmatig zodat het product echt de kans krijgt om de smaken goed op te nemen.

Het bereiden van een gemarineerd product

Heb je vlees gemarineerd, dan is het van groot belang dat je de marinade na het marineren weggooit, het product goed afdroogt en het op hoog vuur aanbakt. Zo blijft de smaak van je marinade het best behouden.

Recepten; zomaar een paar willekeurige marinades

Rundvleesmarinade Oosters

4 eetlepels ketjap manis, 2 eetlepels sherry en 1 eetlepel gembersiroop mengen. 1 teentje knoflook erboven uitpersen. 1 theelepel bruine basterdsuiker en 1 theelepel sambal erdoor roeren. Op smaak brengen met zout en peper.

Rundvleesmarinade Rode wijn

2 dl rode wijn, 1 gesnipperde ui, 3 teentjes knoflook (uitpersen), 2 laurierblaadjes, 1/2 eetlepel tijm, 1/2 eetlepel rozemarijn, 1/2 eetlepel oregano, versgemalen peper

Vismarinade

Sap van een halve citroen, sap van een 1/2 limoen, 1 stengel bleekselderij, fijngesneden, 1 takje verse dille, 1 theelepel witte peperkorrels (pletten), 1/4 gesnipperde ui, ½ citroen

Lamsmarinade

0,5 dl. rode wijn, 3 uitgeperste teentjes knoflook, 1 gesnipperde ui, 6 kruidnagels, 1/2 dl. olijfolie, 1 tomaat in fijne stukjes, 1 takje tijm

Kipmarinade Oosters

6 eetlepels olijfolie, 2 uitgeperste teentjes knoflook, 2 eetlepels vloeibare honing, 2 eetlepels ketjap asin

Varkensvlees marinade

1/2 kopje olijfolie, 1/2 kopje sherry, 1/4 kopje ketjap manis, 1 eetlepel bruine suiker, 1 theelepel mosterd, 1 theelepel gemberpoeder, 2 teentjes knoflook, wat geplette peperkorrels, 1 fijngesneden ui.

Naast alle recepturen zijn er ook heel veel kant-en-klare marinades verkrijgbaar. Het is daarbij goed om even te kijken naar prijs en ingrediëntenlijst. Goedkope marinades zijn vaak rommel. Ook hier geldt dat kwaliteit inkopen een belangrijk onderdeel is. Maar zoals bij veel dingen, vers en zelfgemaakt is bijna altijd veel lekkerder!

Tags: Vlees
DeelPin26VerstuurVerstuur
Redactie

Redactie

Zelf iets maken van verse ingrediënten is een betere keuze dan niets doen met bewerkte producten. Word een actieve hobbykok en ontdek het geluk van goede ingrediënten, mooie smaken en blije gezichten aan tafel. Dat is Lekker Tafelen.

Gerelateerde Recepten en ideeën

Wat is het verschil tussen verse melk en houdbare melk
Kookschool

Wat is het verschil tussen verse melk en houdbare melk?

Cajun kruiden mix
Kookschool

Cajun kruidenmix maak je lekker zelf

platvis fileren
Kookschool

Platvis fileren doe je zo (met foto instructies)

De perfecte ovenschotel; Zo bouw je die op
Kookschool

Zo bouw je de perfecte ovenschotel op: praktische tips en slimme lagen

steak op de barbecue
Kookschool

Steak op de barbecue? Welke steak kies jij?

sla wassen
Kookschool

Sla wassen: verse kroppen gebruiken in plaats van zakjes

Leuk als je hier een reactie achterlaat Antwoord annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Naam en mail worden bij ons intern geregistreerd om je reactie te kunnen koppelen. Deze gegevens worden nooit gedeeld met derden. Meer info.

Maximale bestandsgrootte van upload: 64 MB. Je kunt uploaden: afbeelding. Bestand hier neerzetten

Als je een reactie plaatst ontvang je een melding als er op geantwoord wordt.

Lekker Tafelen

  • Over ons
  • Team
  • Van onze lezers
  • Abonneren
  • Contact
  • Samenwerken
  • Adverteren

Nieuw

  • Zomerse fruitsalade van steenfruit; met een zalige barbecue tip
  • Wat is het verschil tussen verse melk en houdbare melk?
  • Zelfgemaakte spread van snijbonen en Rotterdamsche oude
  • Groene lasagne; van top tot teen gezond
  • Krokante pasteitjes met camembert; simpel zelfgemaakt voorgerecht
  • Makkelijk bramenjam zelf maken met verse bramen van het seizoen

Reacties

  • Redactie op Stoofpotje van kipfilet in romige witte wijnsaus; binnen een uur op tafel
  • Redactie op Linzenvlaai; Een klassieke Limburgse vlaai
  • Esmeralda op Stoofpotje van kipfilet in romige witte wijnsaus; binnen een uur op tafel
  • Jeanneke Lambriex op Linzenvlaai; Een klassieke Limburgse vlaai
  • Redactie op Zachte citroencake met ricotta en vers zomerfruit
  • Marleen Lambeets op Zachte citroencake met ricotta en vers zomerfruit

Bedrijfsgegevens

Rijnenborghstraat 22

3431 EZ Nieuwegein

Tel: 030 – 2072820

Mail: info@lekkertafelen.nl

KvK: 74097938

© 2025 - Lekker Tafelen. All Rights Reserved.

Welkom terug!

OF

Inloggen

Wachtwoord vergeten? Schrijf in

Registreer op Lekker Tafelen

OF

Vul onderstaande gegevens in om te registeren

*Bij registratie op onze website ga je akkoord met de opslag van jouw gegevens ten behoeve van je account. Deze gegevens worden nooit gedeeld met derden. Meer info.
Alle velden zijn verplicht Inloggen

Krijg je wachtwoord terug

Vul gebruikersnaam of mailadres in om je wachtwoord te resetten

Inloggen
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • Weekmenu
  • Ingrediënten
    • Aardappels
    • Groenten
    • Fruit
    • Vlees
    • Vis
    • Kaas
    • Zuivel
    • Eieren
  • Recepten
    • Ontbijt
    • Bakken
    • Lunch
    • Salade
    • Soep
    • Ragout
    • Pannenkoeken
    • Pizza
    • Saus
      • Jam en chutney
    • Tussendoortje
    • Hoofdgerecht
      • Ovenschotels
      • Quiche
      • Pastagerechten
      • Visgerechten
      • Vleesgerechten
      • Curry
      • Stamppot
      • Stoofschotel
      • Rijstgerechten
      • Wokken
      • Spatzle
    • Voorgerechten
    • Bijgerechten
    • Nagerechten
    • Hapjes
    • Drankjes
  • Wijn
  • Log in
  • Schrijf in

© 2025 - Lekker Tafelen. All Rights Reserved.

Change Location
Find awesome listings near you!